plynové vytápění

Kolik stojí instalace plynového vytápění?

Výběr správné formy vytápění pro váš domov je poměrně náročný. Je to rozhodnutí na několik příštích let nebo i více než deset let. Mnoho lidí si klade otázku, zda se vyplatí rozhodnout se pro plynové vytápění, nebo zda budou lepší tradiční materiály (např. uhlí nebo dřevo)? Plynové vytápění je mnohem komfortnější než jiná řešení. Instalace určené k vytápění domu plynem jsou prakticky zcela samoobslužné.

Plyn je ekologické palivo a je považován za vysoce perspektivní. Nemá také negativní dopad na přírodní prostředí. Hlavním problémem, který nám plynové vytápění přináší, je konečná cena, protože se jedná o velmi individuální záležitost. Konečná cena instalace plynového topení závisí na mnoha různých faktorech.

Výdaje na plynové topení

Náklady na celou instalaci jsou srovnatelné s instalací pro vytápění uhlím, někdy dokonce o něco nižší. Mnohem větší náklady vzniknou připojením instalace a přizpůsobením budovy tomuto způsobu vytápění. Existuje mnoho proměnných, které určují konečnou cenu instalace plynového topení v konkrétním případě. První výdaj, se kterým se setkáme, je nákup samotné pece spolu s instalací.

Cena instalace plynového topení závisí na typu kotle – kotel může být nástěnný nebo podlahový. Cenu ovlivňuje vzdálenost místa bydliště od nejbližšího plynového zařízení – pokud není možnost připojení k plynové síti, bude nutné zakoupit nádobu, což odpovídá vyšším nákladům na instalaci.

Významná je také volatilita cen na trhu/politické napětí – cena plynu se může měnit v závislosti na aktuální geopolitické situaci. Tuto skutečnost je třeba mít na paměti. Někdy se cena mění i několikrát během roku.

Cena závisí také na dodavateli plynu a nákladech na jeho instalaci. Montáž plynové instalace společností s velmi dobrou pověstí bude vyšší než v případě lidí, kteří na tento trh teprve vstupují.

Náklady na takovou instalaci ovlivňuje také výběr sporáku. Pokud je jednofunkční, nebude možné ohřívat vodu. Poté budete muset zakoupit další komponenty. Dvoufunkční sporáky jsou praktičtější, ale jejich cena je také výrazně vyšší. Kondenzační kotle jsou také dražší než tradiční kotle – cena kondenzačního kotle může být až dvakrát vyšší než cena tradičního kotle.

Případná instalace dalších prvků – instalace fotovoltaických panelů a zateplení budovy mohou výrazně snížit roční náklady na vytápění domu. To však vyžaduje velkou finanční investici.

Zdroj foto 1: Studio Harmony / shutterstock.com

Zdroj foto 2: PhotoRK / shutterstock.com

plynové vytápění, plyn, ohřev vody

Katogorie

  • Úvod
  • Styl
  • Bydlení
  • Technika
  • Nápady
  • Příběhy